poniedziałek, 19 października 2009

Pieluszki wielorazowe - jak zacząć?

Chyba żadne słowniczki nie dają takiego pojęcia o pieluszkach jak spróbowanie pieluch na żywo. Dlatego polecam na początek wypróbowanie najtańszej opcji: zakupienie pieluch do składania (tetra, flanela bądź droższe bambusowe, muślinowe lub konopne) i parę otulaczy (do noszenia po domu polecam otulacze wełniane lub polarowe - zapewniają one najlepszą cyrkulację powietrza). W dalszej kolejności radzę powoli dokupywać i próbować inne rodzaje pieluch: formowanki, kieszonki itp. Różnorodność pieluch dostępnych na rynku powoduje, ze nie ma tak naprawdę pieluch dobrych dla wszystkich. Każdemu w praktyce pasuje coś innego. Nawet wyższa cena nie oznacza, że pielucha jest lepsza czy gorsza. Tak naprawdę najtańsza opcja, czyli pieluchowanie w pieluszkach składanych dla dziecka jest tak samo dobra (dla niektórych może być nawet lepsza) jak używanie kieszonek lub AIO, które są przede wszystkim wygodne dla opiekunów.
Innym sposobem może być rozeznanie, choćby na forum chustowym (www.chusty.info), czy któraś z mam w najbliższej okolicy nie pokazałyby swoich pieluch. Ja służę pomocą łodziankom :-)

....
Pieluchowanie jest wypadkową kilku czynników: funduszy, preferencji matki (ewentualnie innych osób przewijających dziecko) oraz preferencji dziecka. Dlatego z czasem warto spróbować różnych opcji: od pieluszki składanej, formowanki, kieszonki po AIO. Chyba, że pewne opcje od razu odrzucisz bo:



NA POCZĄTEK SŁOWNICZEK ORAZ WADY I ZLATEY RÓŻNYCH TYPÓW PIELUCH

pieluszki składane - to tańsza opcja, pieluchy używasz te same przez cały okres pieluchowania, wymieniasz jedynie otulacze (po domu polecam otulacze polarkowe lub wełniane, na wyjścia otulacze pULowe lub dobre wełniane). Dodatkowo pieluchy składane można również wykorzystywać jako wkłady chłonne (w razie gdyby znudziło się składanie pieluch). Drugi plus to naturalne materiały - bawełna, bambus, konopie... Dodatkowo pieluchy typu bambus konopie są bardziej chłonne, chociaż gruba bawełna lub flanelka też potrafi trochę wytrzymać.
Minus to to, że trzeba ja jakoś umocować na pupie. Chociaż jeśli używa się zwykłej tetry to wystarczy składanie pieluchy w prostokąt i włożenie do otulacza. Wbrew pozorom bardzo szybki i nieskomplikowany sposób.


PREFOLDY


Ideowo zbliżone do tradycyjnych pieluch tetrowych. Uszyte z naturalnych materiałów typu bawełna, konopie lub bambus. Są to zazwyczaj kwadraty lub prostokąty materiału – od tetry różnią się przede wszystkim większą chłonnością, gdyż uszyte są z kilku warstw materiału i/bądź posiadają wzmocnienia w miejscu najbardziej narażonym na zmoczenie. Niektóre materiały używane są produkcji prefoldów np. bambus mają dodatkowe właściwości antybakteryjne. PREFOLDY, PIELUCHY SKŁADANE i PIELUSZKI FORMOWANE to najlepszy wybór jeśli ktoś proszkuje pieluch wykonanych z naturalnych włókien, często pochodzących z upraw organicznych.




PIELUCHY FORMOWANE

Kształtem przypominają pieluchę jednorazową. Świetnie leżą na pupinach dzieci, co jest zasługą połączenia „pampersowego” kroju oraz użycia miękkich, naturalnych materiałów. Pozwalają oddychać skórze i łatwiej je zakładać niż prefoldy. Dobre formowanki są chłonne, bardziej chłonne niż kieszonki lub AIO, bo formowanka chłonie cała, a nie tylko wkład chłonny jak w AIO lub w typowej kieszonce.





Minusem FORMOWANEK może być czas ich schnięcia. Im bardziej chłonna formowanka tym zazwyczaj dłużej schnie. Dlatego producenci pieluszek wymyślają różne systemy skracające czas schnięcia, takie jak np. pielucha z językiem. Niektórzy nie lubią równiż zakładania dwóch warstw (bo raz, że pieluszka, dwa, że otulacz).

PREFOLDY ORAZ FORMOWANKI zależnie od materiałów i ich chłonności oraz wrażliwości dziecka na poczucie mokrości, trzeba lub nie zmieniać po każdym zmoczeniu. Piszę można lub nie, ponieważ tak naprawdę większość pieluch wytrzymuje więcej niż jedno moczenie. Są też dzieci, którym mokra pielucha nie sprawia żadnej różnicy. Pożądanym jest zmieniać pieluchę jak najczęściej, głównie w celu uniknięcia odparzeń skóry, jeśli jednak nie jest to możliwe to po to właśnie zostały stworzone te chłonne pieluchy wielorazowe, żeby dziecko mogło chociażby móc wyjść w nich na dwór. To co zazwyczaj odstrasza mamy od formowanek i prefoldów to ich cena. Tym bardziej, że można je spokojnie zastąpić tradycyjnymi, tańszymi pieluchami tetrowymi (przy czym należy nastawić się, że przy pieluszkach tetrowcyh trzeba będzie jednak bardzo często zmieniać pieluchę).

PREFOLDY i FORMOWANKI w celu ochrony przed zamoczeniem wymagają założenia dodatkowo otulacza.

OTULACZ

to odpowiednik dawnej ceratki. Zakładanej na tetrę, przy czym dzisiejsze otulacze mają nie tylko chronić przed przemoczeniem ale też oddychać. Do wyboru mamy otulacze polarkowe, wełniane oraz pulowe.
Otulacze polarkowy i wełniany mają tę zaletę, że oddychają. Otulacze polarkowe oraz niektóre wełniane są bardziej podatne na przecieki. W praktyce zazwyczaj warto mieć otulasz wełniany lub polarkowy jako podstawę, do użytku w domu a otulacz pulowy na wyjścia lub inne wyjątkowe sytuacje. (Choć ja po ostatnim zakupie otulacza wełnianego Wolwikkel Amsterdam przestawałam uważać wełnę jako coś bardziej przeciekającego niż PUL, używam obenie otulacza z powodzeniem na noc oraz na wyjścia traktując otulacz PULowy jako zapasowy). Otulasz pulowy to rozwiązanie częściowo oddychające. PUL to materiał poliestrowy powlekany warstwą wodoodpornego poliuretanu.

Z tego samego materiału szyte są nieprzemakalne pieluszki kieszonki lub kieszonki typu All In One.

Otulaczy nie trzeba prać po jednorazowym użyciu.







PIELUSZKA KIESZONKA PUL


To pieluszka nie wymagająca otulacza. Przy pupie dziecka znajduje się zazwyczaj materiał, który ma za zadanie odprowadzać wilgoć do wewnątrz pieluszki i dawać dziecku poczucie suchości – takimi materiałami są zazwyczaj poliestrowe włókna typu mikropolar lub zamsz/welur syntetyczny. Pieluszka kieszonka posiada wyjmowany wkład chłonny – dzięki temu rozwiązaniu sama pielucha schnie błyskawicznie.
Kieszonki posiadają również tę przewagę, iż zależnie od potrzeby sami możemy regulować chłonność pieluchy wkładając np. podwójny wkład chłonny.



PIELUSZKA ALL IN ONE

(skr. AIO) to pieluszka uszyta z podobnych materiałów co kieszonka PUL – różni się od niej sposobem mocowania wkładu chłonnego. W AIO wkład jest wszyty na stałe wewnątrz pieluchy, bez możliwości wyjęcia go. Pieluszka AIO ma tę zaletę, że jest bardzo prosta w obsłudze, zakłada się ja podobnie jak pieluszkę jednorazową, a potem zdejmuje i pierze. Jej wadą jest natomiast dłuższe schnięcie.



2 komentarze:

  1. Jasno i rzeczowo - dziękuję :)
    pozdrawiam M.

    OdpowiedzUsuń
  2. Polecam także pieluszki bambusowe wykonane z naturalnych włókien, które są niezwykle zdrowe dla malucha. Posiadają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, chronią skórę przed podrażnieniem oraz nie powodują odparzeń.

    OdpowiedzUsuń